Altı Şapka Tekniği İle Düşünme Şablonu

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Edward De Bono’nun 1985’te yayınlanan kitabı “Six Thinking Hats” e göre; insanlar düşünme alışkanlıkları ile kendilerini kısıtlayarak, sadece bir veya iki yaklaşımla düşünme eylemini gerçekleştirmektedir. De Bono, farklı yaklaşımların tanımlanması ve bu yaklaşımların nasıl kullanılabileceğinin öğretilmesi durumunda, insanların toplantılarda ve takım çalışmalarında çok daha üretken olabileceğini öne sürmüştür. Yazar, yanal düşünmeyi destekleyici olarak, altı farklı yaklaşım tanımlamış ve her bir yaklaşımı farklı renkte şapkaların takılması ile sembolize etmiştir.

De Bono’nun altı şapkası:

 • Beyaz şapka (Boş sayfa): Tarafsız şapkadır. Görüşülen konu ile ilgili net bilgi ve raporlar ortaya konur.(objektif)
 • Kırmızı şapka (Ateş): Duygusal şapkadır. Görüşülen konu ile ilgili olarak, kişilere hiçbir dayanağı olmadan, sezgi, fikir ve duygularını söyleme fırsatı verir.(sübjektif)
 • Sarı şapka (Güneş): İyimser şapkadır. O işin avantajları ortaya konulur. Övgü, olumlu görüşler söylenir.(objektif)
 • Siyah şapka (Yargıç cübbesi): Kötümser şapkadır. Eleştiri, olumsuz görüşler ile görüşülen konunun riskleri, gelecekte doğuracağı problemler ortaya çıkar. modus tollens (objektif)
 • Yeşil şapka (Bitki): Yenilikçi şapkadır. Konuyla ilgili alternatifler ve yeni yaklaşımlar araştırılır. ‘her şey uyar’ (spekülatif)
 • Mavi şapka (Gökyüzü): Serinkanlı şapkadır. Düşünce sistematize edilir. “Büyük Resim,” “İdareci şapka,” “Meta şapka,” “düşünmenin düşünülmesi”, tüm süreci (gözden geçirme)

Altı şapkalı düşünme tekniğinin ana amacı:

 • düşünme sürecine odaklanıp geliştirmek
 • yaratıcılığı cesaretlendirmek, paralel ve lateral düşünme
 • iletişimi iyileştirme
 • karar verme sürecini hızlandırma
 • tartışmalardan kaçınma

Örneğin, bir sorunun incelenmesi ve çözüm üretilmesine dair bir toplantı düzenlenecek olursa, böyle bir toplantıda, çözüm için, Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinin kullanılması mümkündür. Önce sorun incelenir, sonra çözüm önerileri üretilir ve daha sonra eleştirel değerlendirmelerin sonucunda uygun çözüm seçilir. Toplantı, herkesin, Mavi şapkanın toplantıyı nasıl idare edeceğini, nasıl hedef ve amaçlara ulaşılacağını duyuracağı beklentisi ile başlar. Tartışma Kırmızı şapkanın sorunu çözümü ile ilgili fikir ve tepkileri toplama düşüncesi ile devam eder. Bu faz gerçek çözüm için kısıtların geliştirilmesi için de kullanılır. Tartışma, fikirler ve muhtemel çözümler üretmesi için Yeşil şapkaya geçer. Daha sonra tartışma, bilgi üretmeyi düşünen Beyaz şapka ile çözümleri eleştirmeyi düşünen Siyah şapka arasında gider gelir.

Herkes herhangi bir anda belli bir yaklaşıma odaklandığı için, grup, bir kişinin (Kırmızı şapka) duygusal tepki göstermesinden ya da başka bir kişinin (Beyaz şapka) objektif düşünmeye ve yine bir başka kişinin (Siyah şapka) yaklaşımlara eleştirel olmaya çalışmasından çok daha fazla işbirlikçi olacaktır.

De Bono’nun yöntemini kullanarak bir konuyu tartışmak istiyorsanız aşağıda yer alan link vasıtasıyla şablonu indirip  kullanabilirsiniz.

[/vc_column_text][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_btn title=”Türkçe” style=”3d” size=”lg” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-cloud-download-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fyadi.sk%2Fi%2F6DtgN9NwKaPhyg|target:_blank”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_btn title=”English” style=”3d” size=”lg” align=”center” i_icon_fontawesome=”fas fa-cloud-download-alt” add_icon=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fyadi.sk%2Fi%2Fryld6hEjhxbuqQ|target:_blank”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_empty_space height=”80px”][/vc_column][/vc_row]